تاریخچه هاکی

هاكی از انواع بازیهای توپ و چوب از خانواده چوگان – گلف – اسكواش – تنیس – بیسبال – تنیس روی میز – كریكت و... است كه در هر گوشه از دنیا در زمانهای مختلف به شكلی انجام می شده است .

 

ادامه در ادامه مطالب

هاكی را فرانسویها هوكه ایرلندیها هورلینگ اسكاتلندیها شینتی انگلیسیها هوكی اهالی ولز بندی اهالی لیتوانی ریپكا می گویند و این نامها نشان میدهد كه هاكی از قدیمی ترین ورزشهای توپ و چوب در جهان به شمار می آید و در بسیاری از نقاط گیتی متداول بوده و هست .

در ایران باستان كودكان و نوجوانان كه اسب برای چوگان در اختیار نداشتند همان شیوه از بازی را بدون اسب انجام میدادند كه شباهت بسیاری به هاكی امروز داشته است .

اما هاكی نوین در نیمه دوم قرن نوزدهم بود كه در انگلستان متولد شد و برای خود قوانین و مقرراتی یافت . در كریسمس سال 1855 میلادی مسابقه ای از هاكی روی چمن میان سربازان انگلیسی و كانادایی برگزار شد كه برای تماشاگران آن بسیار هیجان انگیز بود و این رویداد باعث شد كه مردم به سرعت به این بازی روی آورندو علاقه نشان دهند .

در سال 1860 نخستین مقررات هاكی توسط انگلیسیها درست شد . در هجدهم ژانویه سال 1886 اتحادیه هاكی انگلستان تاسیس شد و به این ترتیب هاكی نه تنها در میان دانش آموزان و دانشجویان رواج یافت بلكه به اندازه ای هوادار و علاقمند پیدا كرد كه در سال 1887 به عنوان ورزش ملی انگلستان اعلام شد .

اولین بار در سال 1890 بود كه ورزش هاكی به آمریكا راه پیدا كرد و انگلیسیهای مقیم آمریكا این بازی را به آمریكاییها معرفی كردند .

نخستین مسابقه بین المللی هاكی در 31 ژانویه 1895 میان دو تیم از دو كشور ولز و ایرلند برگزار شد كه ایرلند با نتیجه صفر بر 3 این بازی تاریخی را برد . در سال 1900 میلادی كمیسیونی با شركت نمایندگان اتحادیه های هاكی انگلستان – ولز و ایرلند در شهر منچستر انگلستان تشكیل شد تا قوانین و مقررات بین المللی برای هاكی بنویسد . دو سال بعد اسكاتلند هم به این كمیسیون پیوست و به تدریج دیگر كشورها نیز مقررات بین المللی هاكی را پذیرفتند .

هاكی برای اولین بار در سال 1900 هنگام برگزاری بازیهای المپیك پاریس به نهضت جهانی المپیك پیوست و در سومین دوره بازیهای المپیك بود كه رسماً در فهرست برنامه مسابقات قرار گرفت .

در سال 1924 فدراسیون بین المللی هاكی مردان در پاریس تاسیس شد . سه سال بعد فدراسیون بین المللی زنان نیز در لندن گشایش یافت . این دو فدراسیون بیش از 50 سال به صورت جدا از هم فعالیت می كردند تا آنكه در سال 1982 در هم ادغام شدند و تشكیل یك فدراسیون بین المللی واحد برای هاكی زنان و مردان دادند .

در حال حاضر ورزش هاكی در بیشتر كشورهای جهان به اجرا در می آید و به ویژه در كشورهایی كه روزی مستعمره انگلستان بوده اند رواج و گسترش بیشتری دارد . كشورهای صاحب نام در هاكی عبارتند از : انگلستان – پاكستان – هندوستان و استرالیا .

انواع هاكی :

هاكی كذشته از انواع بومی و سنتی آن به طور رسمی 2 نوع است : هاكی روی چمن و هاكی روی یخ .

هاكی روی چمن یا روی زمین معمولی كه پستی و بلندی نداشته باشد انجام میشود .

زمین هاكی به شكل مربع مستطیل و به اندازه های 55 × 4/91 متر خط كشی می

شود . این میدان یك خط مركزی دارد كه بوسیله آن زمین به دو نیمه مساوی تقسیم

میشود .در دو طرف میدان دو دروازه قرار دارد و هدف از بازی هاكی وارد كردن

توپ به درون این درواز ها است . فاصله بین دو پایه دروازه 6/3 متر و ارتفاع آن 1/

2 است . هر تیم یازده بازیكن وارد زمین میكند كه به ترتیب 5 نفر بازیكن پیشرو 3 نفر

 بازیكن نگهبان 2 نفر بازیكن پشتیبان و 1 نفر دروازه بان است